E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beschėllegen beschuldigen (D)accuser, inculper (F)
Stammformen beschėllegenbeschėllegtbeschėllegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbeschėllegen
dubeschėllegs
hien/si,hatt/etbeschėllegt
mirbeschėllegen
dirbeschėllegt
sibeschėllegen
Passé composé
echhubeschėllegt
duhuesbeschėllegt
hien/si,hatt/ethuetbeschėllegt
mirhubeschėllegt
dirhuttbeschėllegt
sihubeschėllegt
Plus-que-parfait
echhatbeschėllegt
duhasbeschėllegt
hien/si,hatt/ethatbeschėllegt
mirhatebeschėllegt
dirhatbeschėllegt
sihatebeschėllegt
Futur I
echwäert beschėllegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschėllegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschėllegen
dugéifsbeschėllegen
hien/si,hatt/etgéifbeschėllegen
mirgéifebeschėllegen
dirgéiftbeschėllegen
sigéifebeschėllegen
Conditionnel Passé composé
echhättbeschėllegt
duhässbeschėllegt
hien/si,hatt/ethättbeschėllegt
mirhättebeschėllegt
dirhättbeschėllegt
sihättebeschėllegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschėlleg!
Plurielbeschėllegt!
beschėllegt
beschėllegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entschėllegen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles