E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beschėlleg-en beschuldigen (D)accuser, inculper (F)
Stammformen beschėlleg-enbeschėlleg-tbeschėlleg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbeschėlleg-en
dubeschėlleg-s
hien/si,hatt/etbeschėlleg-t
mirbeschėlleg-en
dirbeschėlleg-t
sibeschėlleg-en
Passé composé
echhubeschėlleg-t
duhuesbeschėlleg-t
hien/si,hatt/ethuetbeschėlleg-t
mirhubeschėlleg-t
dirhuttbeschėlleg-t
sihubeschėlleg-t
Plus-que-parfait
echhatbeschėlleg-t
duhasbeschėlleg-t
hien/si,hatt/ethatbeschėlleg-t
mirhatebeschėlleg-t
dirhatbeschėlleg-t
sihatebeschėlleg-t
Futur I
echwäert beschėlleg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschėlleg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschėlleg-en
dugéifsbeschėlleg-en
hien/si,hatt/etgéifbeschėlleg-en
mirgéifebeschėlleg-en
dirgéiftbeschėlleg-en
sigéifebeschėlleg-en
Conditionnel Passé composé
echhättbeschėlleg-t
duhässbeschėlleg-t
hien/si,hatt/ethättbeschėlleg-t
mirhättebeschėlleg-t
dirhättbeschėlleg-t
sihättebeschėlleg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschėlleg!
Plurielbeschėlleg-t!
beschėlleg-t
beschėlleg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entschėlleg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles