E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entschėllegen entschuldigen (D)s'excuser (F)
Stammformen entschėllegenentschėllegtentschėllegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentschėllegen
duentschėllegs
hien/si,hatt/etentschėllegt
mirentschėllegen
direntschėllegt
sientschėllegen
Passé composé
echhunnentschėllegt
duhuesentschėllegt
hien/si,hatt/ethuetentschėllegt
mirhunnentschėllegt
dirhuttentschėllegt
sihunnentschėllegt
Plus-que-parfait
echhatentschėllegt
duhasentschėllegt
hien/si,hatt/ethatentschėllegt
mirhatenentschėllegt
dirhatentschėllegt
sihatenentschėllegt
Futur I
echwäert entschėllegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschėllegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentschėllegen
dugéifsentschėllegen
hien/si,hatt/etgéifentschėllegen
mirgéifenentschėllegen
dirgéiftentschėllegen
sigéifenentschėllegen
Conditionnel Passé composé
echhättentschėllegt
duhässentschėllegt
hien/si,hatt/ethättentschėllegt
mirhättenentschėllegt
dirhättentschėllegt
sihättenentschėllegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentschėlleg!
Plurielentschėllegt!
entschėllegt
entschėllegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschėllegen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles