E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entschėlleg-en entschuldigen (D)s'excuser (F)
Stammformen entschėlleg-enentschėlleg-tentschėlleg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentschėlleg-en
duentschėlleg-s
hien/si,hatt/etentschėlleg-t
mirentschėlleg-en
direntschėlleg-t
sientschėlleg-en
Passé composé
echhunnentschėlleg-t
duhuesentschėlleg-t
hien/si,hatt/ethuetentschėlleg-t
mirhunnentschėlleg-t
dirhuttentschėlleg-t
sihunnentschėlleg-t
Plus-que-parfait
echhatentschėlleg-t
duhasentschėlleg-t
hien/si,hatt/ethatentschėlleg-t
mirhatenentschėlleg-t
dirhatentschėlleg-t
sihatenentschėlleg-t
Futur I
echwäert entschėlleg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschėlleg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentschėlleg-en
dugéifsentschėlleg-en
hien/si,hatt/etgéifentschėlleg-en
mirgéifenentschėlleg-en
dirgéiftentschėlleg-en
sigéifenentschėlleg-en
Conditionnel Passé composé
echhättentschėlleg-t
duhässentschėlleg-t
hien/si,hatt/ethättentschėlleg-t
mirhättenentschėlleg-t
dirhättentschėlleg-t
sihättenentschėlleg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentschėlleg!
Plurielentschėlleg-t!
entschėlleg-t
entschėlleg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschėlleg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles