E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schėmmelen schimmeln (D)moisir (F)
Stammformen schėmmelenschėmmeltgeschėmmelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschėmmelen
duschėmmels
hien/si,hatt/etschėmmelt
mirschėmmelen
dirschėmmelt
sischėmmelen
Passé composé
echhugeschėmmelt
duhuesgeschėmmelt
hien/si,hatt/ethuetgeschėmmelt
mirhugeschėmmelt
dirhuttgeschėmmelt
sihugeschėmmelt
Plus-que-parfait
echhatgeschėmmelt
duhasgeschėmmelt
hien/si,hatt/ethatgeschėmmelt
mirhategeschėmmelt
dirhatgeschėmmelt
sihategeschėmmelt
Futur I
echwäert schėmmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschėmmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschėmmelen
dugéifsschėmmelen
hien/si,hatt/etgéifschėmmelen
mirgéifeschėmmelen
dirgéiftschėmmelen
sigéifeschėmmelen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschėmmelt
duhässgeschėmmelt
hien/si,hatt/ethättgeschėmmelt
mirhättegeschėmmelt
dirhättgeschėmmelt
sihättegeschėmmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschėmmel!
Plurielschėmmelt!
geschėmmelt
schėmmelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles