E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schėmmel-en schimmeln (D)moisir (F)
Stammformen schėmmel-enschėmmel-tge-schėmmel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschėmmel-en
duschėmmel-s
hien/si,hatt/etschėmmel-t
mirschėmmel-en
dirschėmmel-t
sischėmmel-en
Passé composé
echhuge-schėmmel-t
duhuesge-schėmmel-t
hien/si,hatt/ethuetge-schėmmel-t
mirhuge-schėmmel-t
dirhuttge-schėmmel-t
sihuge-schėmmel-t
Plus-que-parfait
echhatge-schėmmel-t
duhasge-schėmmel-t
hien/si,hatt/ethatge-schėmmel-t
mirhatege-schėmmel-t
dirhatge-schėmmel-t
sihatege-schėmmel-t
Futur I
echwäert schėmmel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schėmmel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschėmmel-en
dugéifsschėmmel-en
hien/si,hatt/etgéifschėmmel-en
mirgéifeschėmmel-en
dirgéiftschėmmel-en
sigéifeschėmmel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schėmmel-t
duhässge-schėmmel-t
hien/si,hatt/ethättge-schėmmel-t
mirhättege-schėmmel-t
dirhättge-schėmmel-t
sihättege-schėmmel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschėmmel!
Plurielschėmmel-t!
ge-schėmmel-t
schėmmel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles