E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erschéng-en erscheinen (D)apparaître (F)
Stammformen erschéng-enerschéng-terschéng-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerschéng-en
duerschéng-s
hien/si,hatt/eterschéng-t
mirerschéng-en
direrschéng-t
sierschéng-en
Passé composé
echhunnerschéng-t
duhueserschéng-t
hien/si,hatt/ethueterschéng-t
mirhunnerschéng-t
dirhutterschéng-t
sihunnerschéng-t
Plus-que-parfait
echhaterschéng-t
duhaserschéng-t
hien/si,hatt/ethaterschéng-t
mirhatenerschéng-t
dirhaterschéng-t
sihatenerschéng-t
Futur I
echwäert erschéng-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erschéng-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferschéng-en
dugéifserschéng-en
hien/si,hatt/etgéiferschéng-en
mirgéifenerschéng-en
dirgéifterschéng-en
sigéifenerschéng-en
Conditionnel Passé composé
echhätterschéng-t
duhässerschéng-t
hien/si,hatt/ethätterschéng-t
mirhättenerschéng-t
dirhätterschéng-t
sihättenerschéng-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererschéng!
Plurielerschéng-t!
erschéng-t
erschéng-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchschéng-eneraschéng-enschéng-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles