E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraschéngen hineinscheine (D)luire, brller à  l'intérieur (F)
Stammformen eraschéngenschéngt eranerageschéngt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéngen eran
duschéngs eran
hien/si,hatt/etschéngt eran
mirschéngen eran
dirschéngt eran
sischéngen eran
Passé composé
echhunnerageschéngt
duhueserageschéngt
hien/si,hatt/ethueterageschéngt
mirhunnerageschéngt
dirhutterageschéngt
sihunnerageschéngt
Plus-que-parfait
echhaterageschéngt
duhaserageschéngt
hien/si,hatt/ethaterageschéngt
mirhatenerageschéngt
dirhaterageschéngt
sihatenerageschéngt
Futur I
echwäert eraschéngen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageschéngt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaschéngen
dugéifseraschéngen
hien/si,hatt/etgéiferaschéngen
mirgéifeneraschéngen
dirgéifteraschéngen
sigéifeneraschéngen
Conditionnel Passé composé
echhätterageschéngt
duhässerageschéngt
hien/si,hatt/ethätterageschéngt
mirhättenerageschéngt
dirhätterageschéngt
sihättenerageschéngt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéng eran!
Plurielschéngt eran!
erageschéngt
eraschéngen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchschéngenerschéngenschéngen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles