E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beschenken beschenken (D)gratifier, faire un cadeau (F)
Stammformen beschenkenbeschenktbeschenkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschenken
dubeschenks
hien/si,hatt/etbeschenkt
mirbeschenken
dirbeschenkt
sibeschenken
Pass compos
echhubeschenkt
duhuesbeschenkt
hien/si,hatt/ethuetbeschenkt
mirhubeschenkt
dirhuttbeschenkt
sihubeschenkt
Plus-que-parfait
echhatbeschenkt
duhasbeschenkt
hien/si,hatt/ethatbeschenkt
mirhatebeschenkt
dirhatbeschenkt
sihatebeschenkt
Futur I
echwäert beschenken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschenkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschenken
dugéifsbeschenken
hien/si,hatt/etgéifbeschenken
mirgéifebeschenken
dirgéiftbeschenken
sigéifebeschenken
Conditionnel Pass compos
echhttbeschenkt
duhssbeschenkt
hien/si,hatt/ethttbeschenkt
mirhättebeschenkt
dirhttbeschenkt
sihättebeschenkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschenk!
Plurielbeschenkt!
beschenkt
beschenken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechschenkenschenkenverschenken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles