E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechschenken verschenken (D)faire cadeau de qch. (F)
Stammformen ewechschenkenschenkt ewechewechgeschenkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschenken ewech
duschenks ewech
hien/si,hatt/etschenkt ewech
mirschenken ewech
dirschenkt ewech
sischenken ewech
Pass compos
echhunnewechgeschenkt
duhuesewechgeschenkt
hien/si,hatt/ethuetewechgeschenkt
mirhunnewechgeschenkt
dirhuttewechgeschenkt
sihunnewechgeschenkt
Plus-que-parfait
echhatewechgeschenkt
duhasewechgeschenkt
hien/si,hatt/ethatewechgeschenkt
mirhatenewechgeschenkt
dirhatewechgeschenkt
sihatenewechgeschenkt
Futur I
echwäert ewechschenken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeschenkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschenken
dugéifsewechschenken
hien/si,hatt/etgéifewechschenken
mirgéifenewechschenken
dirgéiftewechschenken
sigéifenewechschenken
Conditionnel Pass compos
echhttewechgeschenkt
duhssewechgeschenkt
hien/si,hatt/ethttewechgeschenkt
mirhttenewechgeschenkt
dirhttewechgeschenkt
sihttenewechgeschenkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschenk ewech!
Plurielschenkt ewech!
ewechgeschenkt
ewechschenken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschenkenschenkenverschenken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles