E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schenken schenken (D)offrir un cadeau qn. (F)
Stammformen schenkenschenktgeschenkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschenken
duschenks
hien/si,hatt/etschenkt
mirschenken
dirschenkt
sischenken
Pass compos
echhugeschenkt
duhuesgeschenkt
hien/si,hatt/ethuetgeschenkt
mirhugeschenkt
dirhuttgeschenkt
sihugeschenkt
Plus-que-parfait
echhatgeschenkt
duhasgeschenkt
hien/si,hatt/ethatgeschenkt
mirhategeschenkt
dirhatgeschenkt
sihategeschenkt
Futur I
echwäert schenken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschenkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschenken
dugéifsschenken
hien/si,hatt/etgéifschenken
mirgéifeschenken
dirgéiftschenken
sigéifeschenken
Conditionnel Pass compos
echhttgeschenkt
duhssgeschenkt
hien/si,hatt/ethttgeschenkt
mirhättegeschenkt
dirhttgeschenkt
sihättegeschenkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschenk!
Plurielschenkt!
geschenkt
schenken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschenkenewechschenkenverschenken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles