E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schenk-en schenken (D)offrir un cadeau qn. (F)
Stammformen schenk-enschenk-tge-schenk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschenk-en
duschenk-s
hien/si,hatt/etschenk-t
mirschenk-en
dirschenk-t
sischenk-en
Pass compos
echhuge-schenk-t
duhuesge-schenk-t
hien/si,hatt/ethuetge-schenk-t
mirhuge-schenk-t
dirhuttge-schenk-t
sihuge-schenk-t
Plus-que-parfait
echhatge-schenk-t
duhasge-schenk-t
hien/si,hatt/ethatge-schenk-t
mirhatege-schenk-t
dirhatge-schenk-t
sihatege-schenk-t
Futur I
echwäert schenk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schenk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschenk-en
dugéifsschenk-en
hien/si,hatt/etgéifschenk-en
mirgéifeschenk-en
dirgéiftschenk-en
sigéifeschenk-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schenk-t
duhssge-schenk-t
hien/si,hatt/ethttge-schenk-t
mirhättege-schenk-t
dirhttge-schenk-t
sihättege-schenk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschenk!
Plurielschenk-t!
ge-schenk-t
schenk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschenk-enewechschenk-enverschenk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles