E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schŽnnen schinden (D)harasser (F)maltreat (E)
Stammformen schŽnnenschŽnntgeschannt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echschŽnnen
duschŽnns
hien/si,hatt/etschŽnnt
mirschŽnnen
dirschŽnnt
sischŽnnen
Passť composť
echhugeschannt
duhuesgeschannt
hien/si,hatt/ethuetgeschannt
mirhugeschannt
dirhuttgeschannt
sihugeschannt
Plus-que-parfait
echhatgeschannt
duhasgeschannt
hien/si,hatt/ethatgeschannt
mirhategeschannt
dirhatgeschannt
sihategeschannt
Futur I
echwäert schŽnnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschannt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschŽnnen
dugéifsschŽnnen
hien/si,hatt/etgéifschŽnnen
mirgéifeschŽnnen
dirgéiftschŽnnen
sigéifeschŽnnen
Conditionnel Passť composť
echhšttgeschannt
duhšssgeschannt
hien/si,hatt/ethšttgeschannt
mirhättegeschannt
dirhšttgeschannt
sihättegeschannt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierschŽnn!
PlurielschŽnnt!
geschannt
schŽnnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles