E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schŽnn-en schinden (D)harasser (F)maltreat (E)
Stammformen schŽnn-enschŽnn-tge-schann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echschŽnn-en
duschŽnn-s
hien/si,hatt/etschŽnn-t
mirschŽnn-en
dirschŽnn-t
sischŽnn-en
Passť composť
echhuge-schann-t
duhuesge-schann-t
hien/si,hatt/ethuetge-schann-t
mirhuge-schann-t
dirhuttge-schann-t
sihuge-schann-t
Plus-que-parfait
echhatge-schann-t
duhasge-schann-t
hien/si,hatt/ethatge-schann-t
mirhatege-schann-t
dirhatge-schann-t
sihatege-schann-t
Futur I
echwäert schŽnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schann-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschŽnn-en
dugéifsschŽnn-en
hien/si,hatt/etgéifschŽnn-en
mirgéifeschŽnn-en
dirgéiftschŽnn-en
sigéifeschŽnn-en
Conditionnel Passť composť
echhšttge-schann-t
duhšssge-schann-t
hien/si,hatt/ethšttge-schann-t
mirhättege-schann-t
dirhšttge-schann-t
sihättege-schann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierschŽnn!
PlurielschŽnn-t!
ge-schann-t
schŽnn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles