E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraschëpp-en hereinschaufeln (D)
Stammformen eraschëpp-enschëpp-t eranerage-schëpp-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëpp-en eran
duschëpp-s eran
hien/si,hatt/etschëpp-t eran
mirschëpp-en eran
dirschëpp-t eran
sischëpp-en eran
Passé composé
echhunnerage-schëpp-t
duhueserage-schëpp-t
hien/si,hatt/ethueterage-schëpp-t
mirhunnerage-schëpp-t
dirhutterage-schëpp-t
sihunnerage-schëpp-t
Plus-que-parfait
echhaterage-schëpp-t
duhaserage-schëpp-t
hien/si,hatt/ethaterage-schëpp-t
mirhatenerage-schëpp-t
dirhaterage-schëpp-t
sihatenerage-schëpp-t
Futur I
echwäert eraschëpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-schëpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaschëpp-en
dugéifseraschëpp-en
hien/si,hatt/etgéiferaschëpp-en
mirgéifeneraschëpp-en
dirgéifteraschëpp-en
sigéifeneraschëpp-en
Conditionnel Passé composé
echhätterage-schëpp-t
duhässerage-schëpp-t
hien/si,hatt/ethätterage-schëpp-t
mirhättenerage-schëpp-t
dirhätterage-schëpp-t
sihättenerage-schëpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëpp eran!
Plurielschëpp-t eran!
erage-schëpp-t
eraschëpp-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëpp-enerausschëpp-enewechschëpp-enofschëpp-enschëpp-enzouschëpp-en
Remarquen (intern)
fr: übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles