E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechschëpp-en wegschaufeln (D)
Stammformen ewechschëpp-enschëpp-t ewechewechge-schëpp-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëpp-en ewech
duschëpp-s ewech
hien/si,hatt/etschëpp-t ewech
mirschëpp-en ewech
dirschëpp-t ewech
sischëpp-en ewech
Passé composé
echhunnewechge-schëpp-t
duhuesewechge-schëpp-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-schëpp-t
mirhunnewechge-schëpp-t
dirhuttewechge-schëpp-t
sihunnewechge-schëpp-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-schëpp-t
duhasewechge-schëpp-t
hien/si,hatt/ethatewechge-schëpp-t
mirhatenewechge-schëpp-t
dirhatewechge-schëpp-t
sihatenewechge-schëpp-t
Futur I
echwäert ewechschëpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-schëpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschëpp-en
dugéifsewechschëpp-en
hien/si,hatt/etgéifewechschëpp-en
mirgéifenewechschëpp-en
dirgéiftewechschëpp-en
sigéifenewechschëpp-en
Conditionnel Passé composé
echhättewechge-schëpp-t
duhässewechge-schëpp-t
hien/si,hatt/ethättewechge-schëpp-t
mirhättenewechge-schëpp-t
dirhättewechge-schëpp-t
sihättenewechge-schëpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëpp ewech!
Plurielschëpp-t ewech!
ewechge-schëpp-t
ewechschëpp-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëpp-eneraschëpp-enerausschëpp-enofschëpp-enschëpp-enzouschëpp-en
Remarquen (intern)
fr: übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles