E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zouschëpp-en zuschaufeln (D)combler (F)
Stammformen zouschëpp-enschëpp-t zouzouge-schëpp-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëpp-en zou
duschëpp-s zou
hien/si,hatt/etschëpp-t zou
mirschëpp-en zou
dirschëpp-t zou
sischëpp-en zou
Passé composé
echhunnzouge-schëpp-t
duhueszouge-schëpp-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-schëpp-t
mirhunnzouge-schëpp-t
dirhuttzouge-schëpp-t
sihunnzouge-schëpp-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-schëpp-t
duhaszouge-schëpp-t
hien/si,hatt/ethatzouge-schëpp-t
mirhatenzouge-schëpp-t
dirhatzouge-schëpp-t
sihatenzouge-schëpp-t
Futur I
echwäert zouschëpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-schëpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouschëpp-en
dugéifszouschëpp-en
hien/si,hatt/etgéifzouschëpp-en
mirgéifenzouschëpp-en
dirgéiftzouschëpp-en
sigéifenzouschëpp-en
Conditionnel Passé composé
echhättzouge-schëpp-t
duhässzouge-schëpp-t
hien/si,hatt/ethättzouge-schëpp-t
mirhättenzouge-schëpp-t
dirhättzouge-schëpp-t
sihättenzouge-schëpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëpp zou!
Plurielschëpp-t zou!
zouge-schëpp-t
zouschëpp-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëpp-eneraschëpp-enerausschëpp-enewechschëpp-enofschëpp-enschëpp-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles