E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschierbel-en verscherbeln (D)bazarder qc. (F)
Stammformen verschierbel-enverschierbel-tverschierbel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschierbel-en
duverschierbel-s
hien/si,hatt/etverschierbel-t
mirverschierbel-en
dirverschierbel-t
siverschierbel-en
Pass compos
echhuverschierbel-t
duhuesverschierbel-t
hien/si,hatt/ethuetverschierbel-t
mirhuverschierbel-t
dirhuttverschierbel-t
sihuverschierbel-t
Plus-que-parfait
echhatverschierbel-t
duhasverschierbel-t
hien/si,hatt/ethatverschierbel-t
mirhateverschierbel-t
dirhatverschierbel-t
sihateverschierbel-t
Futur I
echwäert verschierbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschierbel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschierbel-en
dugéifsverschierbel-en
hien/si,hatt/etgéifverschierbel-en
mirgéifeverschierbel-en
dirgéiftverschierbel-en
sigéifeverschierbel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverschierbel-t
duhssverschierbel-t
hien/si,hatt/ethttverschierbel-t
mirhätteverschierbel-t
dirhttverschierbel-t
sihätteverschierbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschierbel!
Plurielverschierbel-t!
verschierbel-t
verschierbel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles