E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausschiel-en herausschlen (D)dvelopper (F)
Stammformen erausschiel-enschiel-t erauserausge-schiel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschiel-en eraus
duschiel-s eraus
hien/si,hatt/etschiel-t eraus
mirschiel-en eraus
dirschiel-t eraus
sischiel-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-schiel-t
duhueserausge-schiel-t
hien/si,hatt/ethueterausge-schiel-t
mirhunnerausge-schiel-t
dirhutterausge-schiel-t
sihunnerausge-schiel-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-schiel-t
duhaserausge-schiel-t
hien/si,hatt/ethaterausge-schiel-t
mirhatenerausge-schiel-t
dirhaterausge-schiel-t
sihatenerausge-schiel-t
Futur I
echwäert erausschiel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-schiel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschiel-en
dugéifserausschiel-en
hien/si,hatt/etgéiferausschiel-en
mirgéifenerausschiel-en
dirgéifterausschiel-en
sigéifenerausschiel-en
Conditionnel Pass compos
echhtterausge-schiel-t
duhsserausge-schiel-t
hien/si,hatt/ethtterausge-schiel-t
mirhttenerausge-schiel-t
dirhtterausge-schiel-t
sihttenerausge-schiel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschiel eraus!
Plurielschiel-t eraus!
erausge-schiel-t
erausschiel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schiel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles