E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schielen schielen (D)bigler (F)
Stammformen schielenschieltgeschielt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschielen
duschiels
hien/si,hatt/etschielt
mirschielen
dirschielt
sischielen
Pass compos
echhugeschielt
duhuesgeschielt
hien/si,hatt/ethuetgeschielt
mirhugeschielt
dirhuttgeschielt
sihugeschielt
Plus-que-parfait
echhatgeschielt
duhasgeschielt
hien/si,hatt/ethatgeschielt
mirhategeschielt
dirhatgeschielt
sihategeschielt
Futur I
echwäert schielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschielen
dugéifsschielen
hien/si,hatt/etgéifschielen
mirgéifeschielen
dirgéiftschielen
sigéifeschielen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschielt
duhssgeschielt
hien/si,hatt/ethttgeschielt
mirhättegeschielt
dirhttgeschielt
sihättegeschielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschiel!
Plurielschielt!
geschielt
schielen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausschielen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles