E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schiel-en schielen (D)bigler (F)
Stammformen schiel-enschiel-tge-schiel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschiel-en
duschiel-s
hien/si,hatt/etschiel-t
mirschiel-en
dirschiel-t
sischiel-en
Pass compos
echhuge-schiel-t
duhuesge-schiel-t
hien/si,hatt/ethuetge-schiel-t
mirhuge-schiel-t
dirhuttge-schiel-t
sihuge-schiel-t
Plus-que-parfait
echhatge-schiel-t
duhasge-schiel-t
hien/si,hatt/ethatge-schiel-t
mirhatege-schiel-t
dirhatge-schiel-t
sihatege-schiel-t
Futur I
echwäert schiel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schiel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschiel-en
dugéifsschiel-en
hien/si,hatt/etgéifschiel-en
mirgéifeschiel-en
dirgéiftschiel-en
sigéifeschiel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schiel-t
duhssge-schiel-t
hien/si,hatt/ethttge-schiel-t
mirhättege-schiel-t
dirhttge-schiel-t
sihättege-schiel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschiel!
Plurielschiel-t!
ge-schiel-t
schiel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausschiel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles