E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schieren scheren (D)tondre (F)clip (E)
Stammformen schierenschiertgeschuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschieren
duschiers
hien/si,hatt/etschiert
mirschieren
dirschiert
sischieren
Pass compos
echhugeschuer
duhuesgeschuer
hien/si,hatt/ethuetgeschuer
mirhugeschuer
dirhuttgeschuer
sihugeschuer
Plus-que-parfait
echhatgeschuer
duhasgeschuer
hien/si,hatt/ethatgeschuer
mirhategeschuer
dirhatgeschuer
sihategeschuer
Futur I
echwäert schieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschuer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschieren
dugéifsschieren
hien/si,hatt/etgéifschieren
mirgéifeschieren
dirgéiftschieren
sigéifeschieren
Conditionnel Pass compos
echhttgeschuer
duhssgeschuer
hien/si,hatt/ethttgeschuer
mirhättegeschuer
dirhttgeschuer
sihättegeschuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschier!
Plurielschiert!
geschuer
schieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles