E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schierpsen
Stammformen schierpsenschierpstgeschierpst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschierpsen
duschierps
hien/si,hatt/etschierpst
mirschierpsen
dirschierpst
sischierpsen
Pass compos
echhugeschierpst
duhuesgeschierpst
hien/si,hatt/ethuetgeschierpst
mirhugeschierpst
dirhuttgeschierpst
sihugeschierpst
Plus-que-parfait
echhatgeschierpst
duhasgeschierpst
hien/si,hatt/ethatgeschierpst
mirhategeschierpst
dirhatgeschierpst
sihategeschierpst
Futur I
echwäert schierpsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschierpst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschierpsen
dugéifsschierpsen
hien/si,hatt/etgéifschierpsen
mirgéifeschierpsen
dirgéiftschierpsen
sigéifeschierpsen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschierpst
duhssgeschierpst
hien/si,hatt/ethttgeschierpst
mirhättegeschierpst
dirhttgeschierpst
sihättegeschierpst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschierps!
Plurielschierpst!
geschierpst
schierpsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles