E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schikan-éier-en schikanieren (D)chicaner (F)
Stammformen schikan-éier-enschikan-éier-tschikan-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschikan-éier-en
duschikan-éier-s
hien/si,hatt/etschikan-éier-t
mirschikan-éier-en
dirschikan-éier-t
sischikan-éier-en
Passé composé
echhuschikan-éier-t
duhuesschikan-éier-t
hien/si,hatt/ethuetschikan-éier-t
mirhuschikan-éier-t
dirhuttschikan-éier-t
sihuschikan-éier-t
Plus-que-parfait
echhatschikan-éier-t
duhasschikan-éier-t
hien/si,hatt/ethatschikan-éier-t
mirhateschikan-éier-t
dirhatschikan-éier-t
sihateschikan-éier-t
Futur I
echwäert schikan-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schikan-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschikan-éier-en
dugéifsschikan-éier-en
hien/si,hatt/etgéifschikan-éier-en
mirgéifeschikan-éier-en
dirgéiftschikan-éier-en
sigéifeschikan-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättschikan-éier-t
duhässschikan-éier-t
hien/si,hatt/ethättschikan-éier-t
mirhätteschikan-éier-t
dirhättschikan-éier-t
sihätteschikan-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschikan-éier!
Plurielschikan-éier-t!
schikan-éier-t
schikan-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles