E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schimmeren schimmern (D)briller (F)
Stammformen schimmerenschimmertgeschimmert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschimmeren
duschimmers
hien/si,hatt/etschimmert
mirschimmeren
dirschimmert
sischimmeren
Pass compos
echhugeschimmert
duhuesgeschimmert
hien/si,hatt/ethuetgeschimmert
mirhugeschimmert
dirhuttgeschimmert
sihugeschimmert
Plus-que-parfait
echhatgeschimmert
duhasgeschimmert
hien/si,hatt/ethatgeschimmert
mirhategeschimmert
dirhatgeschimmert
sihategeschimmert
Futur I
echwäert schimmeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschimmert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschimmeren
dugéifsschimmeren
hien/si,hatt/etgéifschimmeren
mirgéifeschimmeren
dirgéiftschimmeren
sigéifeschimmeren
Conditionnel Pass compos
echhttgeschimmert
duhssgeschimmert
hien/si,hatt/ethttgeschimmert
mirhättegeschimmert
dirhttgeschimmert
sihättegeschimmert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschimmer!
Plurielschimmert!
geschimmert
schimmeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles