E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schinnen
Stammformen schinnenschinntgeschinnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschinnen
duschinns
hien/si,hatt/etschinnt
mirschinnen
dirschinnt
sischinnen
Pass compos
echhugeschinnt
duhuesgeschinnt
hien/si,hatt/ethuetgeschinnt
mirhugeschinnt
dirhuttgeschinnt
sihugeschinnt
Plus-que-parfait
echhatgeschinnt
duhasgeschinnt
hien/si,hatt/ethatgeschinnt
mirhategeschinnt
dirhatgeschinnt
sihategeschinnt
Futur I
echwäert schinnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschinnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschinnen
dugéifsschinnen
hien/si,hatt/etgéifschinnen
mirgéifeschinnen
dirgéiftschinnen
sigéifeschinnen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschinnt
duhssgeschinnt
hien/si,hatt/ethttgeschinnt
mirhättegeschinnt
dirhttgeschinnt
sihättegeschinnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschinn!
Plurielschinnt!
geschinnt
schinnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles