E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schinn-en
Stammformen schinn-enschinn-tge-schinn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschinn-en
duschinn-s
hien/si,hatt/etschinn-t
mirschinn-en
dirschinn-t
sischinn-en
Pass compos
echhuge-schinn-t
duhuesge-schinn-t
hien/si,hatt/ethuetge-schinn-t
mirhuge-schinn-t
dirhuttge-schinn-t
sihuge-schinn-t
Plus-que-parfait
echhatge-schinn-t
duhasge-schinn-t
hien/si,hatt/ethatge-schinn-t
mirhatege-schinn-t
dirhatge-schinn-t
sihatege-schinn-t
Futur I
echwäert schinn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schinn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschinn-en
dugéifsschinn-en
hien/si,hatt/etgéifschinn-en
mirgéifeschinn-en
dirgéiftschinn-en
sigéifeschinn-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schinn-t
duhssge-schinn-t
hien/si,hatt/ethttge-schinn-t
mirhättege-schinn-t
dirhttge-schinn-t
sihättege-schinn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschinn!
Plurielschinn-t!
ge-schinn-t
schinn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles