E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlabberen schlabbern (D)laper (F)
Stammformen schlabberenschlabbertgeschlabbert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlabberen
duschlabbers
hien/si,hatt/etschlabbert
mirschlabberen
dirschlabbert
sischlabberen
Pass compos
echsigeschlabbert
dubassgeschlabbert
hien/si,hatt/etassgeschlabbert
mirsigeschlabbert
dirsiddgeschlabbert
sisigeschlabbert
Plus-que-parfait
echwargeschlabbert
duwaarsgeschlabbert
hien/si,hatt/etwargeschlabbert
mirwaregeschlabbert
dirwaartgeschlabbert
siwaregeschlabbert
Futur I
echwäert schlabberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlabbert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlabberen
dugéifsschlabberen
hien/si,hatt/etgéifschlabberen
mirgéifeschlabberen
dirgéiftschlabberen
sigéifeschlabberen
Conditionnel Pass compos
echwiergeschlabbert
duwiersgeschlabbert
hien/si,hatt/etwiergeschlabbert
mirwieregeschlabbert
dirwiertgeschlabbert
siwieregeschlabbert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlabber!
Plurielschlabbert!
geschlabbert
schlabberen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles