E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlabber-en schlabbern (D)laper (F)
Stammformen schlabber-enschlabber-tge-schlabber-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlabber-en
duschlabber-s
hien/si,hatt/etschlabber-t
mirschlabber-en
dirschlabber-t
sischlabber-en
Pass compos
echsige-schlabber-t
dubassge-schlabber-t
hien/si,hatt/etassge-schlabber-t
mirsige-schlabber-t
dirsiddge-schlabber-t
sisige-schlabber-t
Plus-que-parfait
echwarge-schlabber-t
duwaarsge-schlabber-t
hien/si,hatt/etwarge-schlabber-t
mirwarege-schlabber-t
dirwaartge-schlabber-t
siwarege-schlabber-t
Futur I
echwäert schlabber-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schlabber-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlabber-en
dugéifsschlabber-en
hien/si,hatt/etgéifschlabber-en
mirgéifeschlabber-en
dirgéiftschlabber-en
sigéifeschlabber-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-schlabber-t
duwiersge-schlabber-t
hien/si,hatt/etwierge-schlabber-t
mirwierege-schlabber-t
dirwiertge-schlabber-t
siwierege-schlabber-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlabber!
Plurielschlabber-t!
ge-schlabber-t
schlabber-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles