E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlacksen relaxieren (D)se relaxer (F)
Stammformen schlacksenschlackstgeschlackst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlacksen
duschlacks
hien/si,hatt/etschlackst
mirschlacksen
dirschlackst
sischlacksen
Pass compos
echsigeschlackst
dubassgeschlackst
hien/si,hatt/etassgeschlackst
mirsigeschlackst
dirsiddgeschlackst
sisigeschlackst
Plus-que-parfait
echwargeschlackst
duwaarsgeschlackst
hien/si,hatt/etwargeschlackst
mirwaregeschlackst
dirwaartgeschlackst
siwaregeschlackst
Futur I
echwäert schlacksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlackst sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlacksen
dugéifsschlacksen
hien/si,hatt/etgéifschlacksen
mirgéifeschlacksen
dirgéiftschlacksen
sigéifeschlacksen
Conditionnel Pass compos
echwiergeschlackst
duwiersgeschlackst
hien/si,hatt/etwiergeschlackst
mirwieregeschlackst
dirwiertgeschlackst
siwieregeschlackst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlacks!
Plurielschlackst!
geschlackst
schlacksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles