E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlacks-en relaxieren (D)se relaxer (F)
Stammformen schlacks-enschlacks-tge-schlacks-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlacks-en
duschlack-s
hien/si,hatt/etschlacks-t
mirschlacks-en
dirschlacks-t
sischlacks-en
Pass compos
echsige-schlacks-t
dubassge-schlacks-t
hien/si,hatt/etassge-schlacks-t
mirsige-schlacks-t
dirsiddge-schlacks-t
sisige-schlacks-t
Plus-que-parfait
echwarge-schlacks-t
duwaarsge-schlacks-t
hien/si,hatt/etwarge-schlacks-t
mirwarege-schlacks-t
dirwaartge-schlacks-t
siwarege-schlacks-t
Futur I
echwäert schlacks-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schlacks-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlacks-en
dugéifsschlacks-en
hien/si,hatt/etgéifschlacks-en
mirgéifeschlacks-en
dirgéiftschlacks-en
sigéifeschlacks-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-schlacks-t
duwiersge-schlacks-t
hien/si,hatt/etwierge-schlacks-t
mirwierege-schlacks-t
dirwiertge-schlacks-t
siwierege-schlacks-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlacks!
Plurielschlacks-t!
ge-schlacks-t
schlacks-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles