E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech aschläich-en einschleichen (D)se glisser, s'introduire (F)
Stammformen sech aschläich-enschläich-t sech anage-schlach sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläich-e mech an
duschläich-s dech an
hien/si,hatt/etschläich-t sech an
mirschläich-en eis an
dirschläich-t iech an
sischläich-e sech an
Passé composé
echsimechage-schlach
dubassdechage-schlach
hien/si,hatt/etasssechage-schlach
mirsinneisage-schlach
dirsiddiechage-schlach
sisisechage-schlach
Plus-que-parfait
echwarmechage-schlach
duwaarsdechage-schlach
hien/si,hatt/etwarsechage-schlach
mirwareneisage-schlach
dirwaartiechage-schlach
siwaresechage-schlach
Futur I
echwäert aschläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschläich-en
dugéifsaschläich-en
hien/si,hatt/etgéifaschläich-en
mirgéifenaschläich-en
dirgéiftaschläich-en
sigéifenaschläich-en
Conditionnel Passé composé
echwiermechage-schlach
duwiersdechage-schlach
hien/si,hatt/etwiersechage-schlach
mirwiereneisage-schlach
dirwiertiechage-schlach
siwieresechage-schlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläich dech an!
Plurielschläich-t iech an!
age-schlach
aschläich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eraschläich-enerausschläich-enerschläich-eneruschläich-enfortschläich-enschläich-enuschläich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles