E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erschläichen erschleichen (D)escroquer, capter (F)
Stammformen sech erschläichensech erschläichterschlach sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerschläiche mech
duerschläichs dech
hien/si,hatt/eterschläicht sech
mirerschläichen eis
direrschläicht iech
sierschläiche sech
Passé composé
echsimecherschlach
dubassdecherschlach
hien/si,hatt/etasssecherschlach
mirsinneiserschlach
dirsiddiecherschlach
sisisecherschlach
Plus-que-parfait
echwarmecherschlach
duwaarsdecherschlach
hien/si,hatt/etwarsecherschlach
mirwareneiserschlach
dirwaartiecherschlach
siwaresecherschlach
Futur I
echwäert erschläichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erschlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferschläichen
dugéifserschläichen
hien/si,hatt/etgéiferschläichen
mirgéifenerschläichen
dirgéifterschläichen
sigéifenerschläichen
Conditionnel Passé composé
echwiermecherschlach
duwiersdecherschlach
hien/si,hatt/etwiersecherschlach
mirwiereneiserschlach
dirwiertiecherschlach
siwieresecherschlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererschläichdech!
Plurielerschläichtiech!
erschlach
erschläichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschläicheneraschläichenerausschläicheneruschläichenfortschläichenschläichenuschläichen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles