E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erschläich-en erschleichen (D)escroquer, capter (F)
Stammformen sech erschläich-ensech erschläich-terschlach sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerschläich-e mech
duerschläich-s dech
hien/si,hatt/eterschläich-t sech
mirerschläich-en eis
direrschläich-t iech
sierschläich-e sech
Passé composé
echsimecherschlach
dubassdecherschlach
hien/si,hatt/etasssecherschlach
mirsinneiserschlach
dirsiddiecherschlach
sisisecherschlach
Plus-que-parfait
echwarmecherschlach
duwaarsdecherschlach
hien/si,hatt/etwarsecherschlach
mirwareneiserschlach
dirwaartiecherschlach
siwaresecherschlach
Futur I
echwäert erschläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erschlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferschläich-en
dugéifserschläich-en
hien/si,hatt/etgéiferschläich-en
mirgéifenerschläich-en
dirgéifterschläich-en
sigéifenerschläich-en
Conditionnel Passé composé
echwiermecherschlach
duwiersdecherschlach
hien/si,hatt/etwiersecherschlach
mirwiereneiserschlach
dirwiertiecherschlach
siwieresecherschlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererschläichdech!
Plurielerschläich-tiech!
erschlach
erschläich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschläich-eneraschläich-enerausschläich-eneruschläich-enfortschläich-enschläich-enuschläich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles