E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech eraschläichen hereinschleichen (D)entrer à  pas de loup (F)
Stammformen sech eraschläichenschläicht sech eranerageschlach sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläiche mech eran
duschläichs dech eran
hien/si,hatt/etschläicht sech eran
mirschläichen eis eran
dirschläicht iech eran
sischläiche sech eran
Passé composé
echsimecherageschlach
dubassdecherageschlach
hien/si,hatt/etasssecherageschlach
mirsinneiserageschlach
dirsiddiecherageschlach
sisisecherageschlach
Plus-que-parfait
echwarmecherageschlach
duwaarsdecherageschlach
hien/si,hatt/etwarsecherageschlach
mirwareneiserageschlach
dirwaartiecherageschlach
siwaresecherageschlach
Futur I
echwäert eraschläichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageschlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaschläichen
dugéifseraschläichen
hien/si,hatt/etgéiferaschläichen
mirgéifeneraschläichen
dirgéifteraschläichen
sigéifeneraschläichen
Conditionnel Passé composé
echwiermecherageschlach
duwiersdecherageschlach
hien/si,hatt/etwiersecherageschlach
mirwiereneiserageschlach
dirwiertiecherageschlach
siwieresecherageschlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläich dech eran!
Plurielschläicht iech eran!
erageschlach
eraschläichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschläichenerausschläichenerschläicheneruschläichenfortschläichenschläichenuschläichen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles