E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erausschläich-en herausschleichen (D)sortir à  pas de loup (F)
Stammformen sech erausschläich-enschläich-t sech erauserausge-schlach sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläich-e mech eraus
duschläich-s dech eraus
hien/si,hatt/etschläich-t sech eraus
mirschläich-en eis eraus
dirschläich-t iech eraus
sischläich-e sech eraus
Passé composé
echsimecherausge-schlach
dubassdecherausge-schlach
hien/si,hatt/etasssecherausge-schlach
mirsinneiserausge-schlach
dirsiddiecherausge-schlach
sisisecherausge-schlach
Plus-que-parfait
echwarmecherausge-schlach
duwaarsdecherausge-schlach
hien/si,hatt/etwarsecherausge-schlach
mirwareneiserausge-schlach
dirwaartiecherausge-schlach
siwaresecherausge-schlach
Futur I
echwäert erausschläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-schlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschläich-en
dugéifserausschläich-en
hien/si,hatt/etgéiferausschläich-en
mirgéifenerausschläich-en
dirgéifterausschläich-en
sigéifenerausschläich-en
Conditionnel Passé composé
echwiermecherausge-schlach
duwiersdecherausge-schlach
hien/si,hatt/etwiersecherausge-schlach
mirwiereneiserausge-schlach
dirwiertiecherausge-schlach
siwieresecherausge-schlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläich dech eraus!
Plurielschläich-t iech eraus!
erausge-schlach
erausschläich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschläich-eneraschläich-enerschläich-eneruschläich-enfortschläich-enschläich-enuschläich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles