E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortschläichen wegschleichen (D)
Stammformen fortschläichenschläicht fortfortgeschlach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläiche fort
duschläichs fort
hien/si,hatt/etschläicht fort
mirschläiche fort
dirschläicht fort
sischläiche fort
Passé composé
echsifortgeschlach
dubassfortgeschlach
hien/si,hatt/etassfortgeschlach
mirsifortgeschlach
dirsiddfortgeschlach
sisifortgeschlach
Plus-que-parfait
echwarfortgeschlach
duwaarsfortgeschlach
hien/si,hatt/etwarfortgeschlach
mirwarefortgeschlach
dirwaartfortgeschlach
siwarefortgeschlach
Futur I
echwäert fortschläichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortgeschlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortschläichen
dugéifsfortschläichen
hien/si,hatt/etgéiffortschläichen
mirgéifefortschläichen
dirgéiftfortschläichen
sigéifefortschläichen
Conditionnel Passé composé
echwierfortgeschlach
duwiersfortgeschlach
hien/si,hatt/etwierfortgeschlach
mirwierefortgeschlach
dirwiertfortgeschlach
siwierefortgeschlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläich fort!
Plurielschläicht fort!
fortgeschlach
fortschläichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschläicheneraschläichenerausschläichenerschläicheneruschläichenschläichenuschläichen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles