E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortschläich-en wegschleichen (D)
Stammformen fortschläich-enschläich-t fortfortge-schlach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläich-e fort
duschläich-s fort
hien/si,hatt/etschläich-t fort
mirschläich-e fort
dirschläich-t fort
sischläich-e fort
Passé composé
echsifortge-schlach
dubassfortge-schlach
hien/si,hatt/etassfortge-schlach
mirsifortge-schlach
dirsiddfortge-schlach
sisifortge-schlach
Plus-que-parfait
echwarfortge-schlach
duwaarsfortge-schlach
hien/si,hatt/etwarfortge-schlach
mirwarefortge-schlach
dirwaartfortge-schlach
siwarefortge-schlach
Futur I
echwäert fortschläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortge-schlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortschläich-en
dugéifsfortschläich-en
hien/si,hatt/etgéiffortschläich-en
mirgéifefortschläich-en
dirgéiftfortschläich-en
sigéifefortschläich-en
Conditionnel Passé composé
echwierfortge-schlach
duwiersfortge-schlach
hien/si,hatt/etwierfortge-schlach
mirwierefortge-schlach
dirwiertfortge-schlach
siwierefortge-schlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläich fort!
Plurielschläich-t fort!
fortge-schlach
fortschläich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschläich-eneraschläich-enerausschläich-enerschläich-eneruschläich-enschläich-enuschläich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles