E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech schläich-en schleichen (D)glisser (F)sneak / creep (E)
Stammformen sech schläich-enschläich-t sech sech ge-schlach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläich-e mech
duschläich-s dech
hien/si,hatt/etschläich-t sech
mirschläich-en eis
dirschläich-t iech
sischläich-e sech
Passé composé
echsimechge-schlach
dubassdechge-schlach
hien/si,hatt/etasssechge-schlach
mirsinneisge-schlach
dirsiddiechge-schlach
sisisechge-schlach
Plus-que-parfait
echwarmechge-schlach
duwaarsdechge-schlach
hien/si,hatt/etwarsechge-schlach
mirwareneisge-schlach
dirwaartiechge-schlach
siwaresechge-schlach
Futur I
echwäert schläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschläich-en
dugéifsschläich-en
hien/si,hatt/etgéifschläich-en
mirgéifeschläich-en
dirgéiftschläich-en
sigéifeschläich-en
Conditionnel Passé composé
echwiermechge-schlach
duwiersdechge-schlach
hien/si,hatt/etwiersechge-schlach
mirwiereneisge-schlach
dirwiertiechge-schlach
siwieresechge-schlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläichdech!
Plurielschläich-tiech!
ge-schlach
schläich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschläich-eneraschläich-enerausschläich-enerschläich-eneruschläich-enfortschläich-enuschläich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles