E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schläifen schleifen (D)meuler qc. (F)
Stammformen schläifenschläiftgeschlaff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläifen
duschläifs
hien/si,hatt/etschläift
mirschläifen
dirschläift
sischläifen
Passé composé
echhugeschlaff
duhuesgeschlaff
hien/si,hatt/ethuetgeschlaff
mirhugeschlaff
dirhuttgeschlaff
sihugeschlaff
Plus-que-parfait
echhatgeschlaff
duhasgeschlaff
hien/si,hatt/ethatgeschlaff
mirhategeschlaff
dirhatgeschlaff
sihategeschlaff
Futur I
echwäert schläifen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlaff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschläifen
dugéifsschläifen
hien/si,hatt/etgéifschläifen
mirgéifeschläifen
dirgéiftschläifen
sigéifeschläifen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschlaff
duhässgeschlaff
hien/si,hatt/ethättgeschlaff
mirhättegeschlaff
dirhättgeschlaff
sihättegeschlaff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläif!
Plurielschläift!
geschlaff
schläifen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschläifen
Remarquen (intern)
Partizip geschläift möglich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles