E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schläif-en schleifen (D)meuler qc. (F)
Stammformen schläif-enschläif-tge-schlaff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläif-en
duschläif-s
hien/si,hatt/etschläif-t
mirschläif-en
dirschläif-t
sischläif-en
Passé composé
echhuge-schlaff
duhuesge-schlaff
hien/si,hatt/ethuetge-schlaff
mirhuge-schlaff
dirhuttge-schlaff
sihuge-schlaff
Plus-que-parfait
echhatge-schlaff
duhasge-schlaff
hien/si,hatt/ethatge-schlaff
mirhatege-schlaff
dirhatge-schlaff
sihatege-schlaff
Futur I
echwäert schläif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schlaff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschläif-en
dugéifsschläif-en
hien/si,hatt/etgéifschläif-en
mirgéifeschläif-en
dirgéiftschläif-en
sigéifeschläif-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schlaff
duhässge-schlaff
hien/si,hatt/ethättge-schlaff
mirhättege-schlaff
dirhättge-schlaff
sihättege-schlaff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläif!
Plurielschläif-t!
ge-schlaff
schläif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschläif-en
Remarquen (intern)
Partizip geschläift möglich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles