E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schläim-en schleimen (D)produire des mucosités (F)
Stammformen schläim-enschläim-tge-schläim-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläim-en
duschläim-s
hien/si,hatt/etschläim-t
mirschläim-en
dirschläim-t
sischläim-en
Passé composé
echhuge-schläim-t
duhuesge-schläim-t
hien/si,hatt/ethuetge-schläim-t
mirhuge-schläim-t
dirhuttge-schläim-t
sihuge-schläim-t
Plus-que-parfait
echhatge-schläim-t
duhasge-schläim-t
hien/si,hatt/ethatge-schläim-t
mirhatege-schläim-t
dirhatge-schläim-t
sihatege-schläim-t
Futur I
echwäert schläim-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schläim-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschläim-en
dugéifsschläim-en
hien/si,hatt/etgéifschläim-en
mirgéifeschläim-en
dirgéiftschläim-en
sigéifeschläim-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schläim-t
duhässge-schläim-t
hien/si,hatt/ethättge-schläim-t
mirhättege-schläim-t
dirhättge-schläim-t
sihättege-schläim-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläim!
Plurielschläim-t!
ge-schläim-t
schläim-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles