E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entschlak-en entschlacken (D)
Stammformen entschlak-enentschlaak-tentschlaak-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentschlak-en
duentschlaak-s
hien/si,hatt/etentschlaak-t
mirentschlak-en
direntschlaak-t
sientschlak-en
Pass compos
echhunnentschlaak-t
duhuesentschlaak-t
hien/si,hatt/ethuetentschlaak-t
mirhunnentschlaak-t
dirhuttentschlaak-t
sihunnentschlaak-t
Plus-que-parfait
echhatentschlaak-t
duhasentschlaak-t
hien/si,hatt/ethatentschlaak-t
mirhatenentschlaak-t
dirhatentschlaak-t
sihatenentschlaak-t
Futur I
echwäert entschlak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschlaak-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentschlak-en
dugéifsentschlak-en
hien/si,hatt/etgéifentschlak-en
mirgéifenentschlak-en
dirgéiftentschlak-en
sigéifenentschlak-en
Conditionnel Pass compos
echhttentschlaak-t
duhssentschlaak-t
hien/si,hatt/ethttentschlaak-t
mirhttenentschlaak-t
dirhttentschlaak-t
sihttenentschlaak-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentschlak!
Plurielentschlaak-t!
entschlaak-t
entschlak-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles