E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlaken dngen (mit Schlacke) (D)to slag (E)
Stammformen schlakenschlaaktgeschlaakt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlaken
duschlaaks
hien/si,hatt/etschlaakt
mirschlaken
dirschlaakt
sischlaken
Pass compos
echhugeschlaakt
duhuesgeschlaakt
hien/si,hatt/ethuetgeschlaakt
mirhugeschlaakt
dirhuttgeschlaakt
sihugeschlaakt
Plus-que-parfait
echhatgeschlaakt
duhasgeschlaakt
hien/si,hatt/ethatgeschlaakt
mirhategeschlaakt
dirhatgeschlaakt
sihategeschlaakt
Futur I
echwäert schlaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlaakt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlaken
dugéifsschlaken
hien/si,hatt/etgéifschlaken
mirgéifeschlaken
dirgéiftschlaken
sigéifeschlaken
Conditionnel Pass compos
echhttgeschlaakt
duhssgeschlaakt
hien/si,hatt/ethttgeschlaakt
mirhättegeschlaakt
dirhttgeschlaakt
sihättegeschlaakt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlak!
Plurielschlaakt!
geschlaakt
schlaken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entschlaken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles