E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlak-en dngen (mit Schlacke) (D) – to slag (E)
Stammformen schlak-enschlaak-tge-schlaak-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlak-en
duschlaak-s
hien/si,hatt/etschlaak-t
mirschlak-en
dirschlaak-t
sischlak-en
Pass compos
echhuge-schlaak-t
duhuesge-schlaak-t
hien/si,hatt/ethuetge-schlaak-t
mirhuge-schlaak-t
dirhuttge-schlaak-t
sihuge-schlaak-t
Plus-que-parfait
echhatge-schlaak-t
duhasge-schlaak-t
hien/si,hatt/ethatge-schlaak-t
mirhatege-schlaak-t
dirhatge-schlaak-t
sihatege-schlaak-t
Futur I
echwäert schlak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schlaak-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlak-en
dugéifsschlak-en
hien/si,hatt/etgéifschlak-en
mirgéifeschlak-en
dirgéiftschlak-en
sigéifeschlak-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schlaak-t
duhssge-schlaak-t
hien/si,hatt/ethttge-schlaak-t
mirhättege-schlaak-t
dirhttge-schlaak-t
sihättege-schlaak-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlak!
Plurielschlaak-t!
ge-schlaak-t
schlak-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entschlak-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles