E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlämmen schlämmen (D)curer (F)
Stammformen schlämmenschlämmtgeschlämmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschlämmen
duschlämms
hien/si,hatt/etschlämmt
mirschlämmen
dirschlämmt
sischlämmen
Passé composé
echhugeschlämmt
duhuesgeschlämmt
hien/si,hatt/ethuetgeschlämmt
mirhugeschlämmt
dirhuttgeschlämmt
sihugeschlämmt
Plus-que-parfait
echhatgeschlämmt
duhasgeschlämmt
hien/si,hatt/ethatgeschlämmt
mirhategeschlämmt
dirhatgeschlämmt
sihategeschlämmt
Futur I
echwäert schlämmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlämmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlämmen
dugéifsschlämmen
hien/si,hatt/etgéifschlämmen
mirgéifeschlämmen
dirgéiftschlämmen
sigéifeschlämmen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschlämmt
duhässgeschlämmt
hien/si,hatt/ethättgeschlämmt
mirhättegeschlämmt
dirhättgeschlämmt
sihättegeschlämmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlämm!
Plurielschlämmt!
geschlämmt
schlämmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles