E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlämm-en schlämmen (D)curer (F)
Stammformen schlämm-enschlämm-tge-schlämm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschlämm-en
duschlämm-s
hien/si,hatt/etschlämm-t
mirschlämm-en
dirschlämm-t
sischlämm-en
Passé composé
echhuge-schlämm-t
duhuesge-schlämm-t
hien/si,hatt/ethuetge-schlämm-t
mirhuge-schlämm-t
dirhuttge-schlämm-t
sihuge-schlämm-t
Plus-que-parfait
echhatge-schlämm-t
duhasge-schlämm-t
hien/si,hatt/ethatge-schlämm-t
mirhatege-schlämm-t
dirhatge-schlämm-t
sihatege-schlämm-t
Futur I
echwäert schlämm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schlämm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlämm-en
dugéifsschlämm-en
hien/si,hatt/etgéifschlämm-en
mirgéifeschlämm-en
dirgéiftschlämm-en
sigéifeschlämm-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schlämm-t
duhässge-schlämm-t
hien/si,hatt/ethättge-schlämm-t
mirhättege-schlämm-t
dirhättge-schlämm-t
sihättege-schlämm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlämm!
Plurielschlämm-t!
ge-schlämm-t
schlämm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles