E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschlampen verschlampen (D)ngliger (F)
Stammformen verschlampenverschlamptverschlampt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschlampen
duverschlamps
hien/si,hatt/etverschlampt
mirverschlampen
dirverschlampt
siverschlampen
Pass compos
echhuverschlampt
duhuesverschlampt
hien/si,hatt/ethuetverschlampt
mirhuverschlampt
dirhuttverschlampt
sihuverschlampt
Plus-que-parfait
echhatverschlampt
duhasverschlampt
hien/si,hatt/ethatverschlampt
mirhateverschlampt
dirhatverschlampt
sihateverschlampt
Futur I
echwäert verschlampen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschlampt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschlampen
dugéifsverschlampen
hien/si,hatt/etgéifverschlampen
mirgéifeverschlampen
dirgéiftverschlampen
sigéifeverschlampen
Conditionnel Pass compos
echhttverschlampt
duhssverschlampt
hien/si,hatt/ethttverschlampt
mirhätteverschlampt
dirhttverschlampt
sihätteverschlampt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschlamp!
Plurielverschlampt!
verschlampt
verschlampen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schlampen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles