E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlampen schlampen (D)bcler (F)
Stammformen schlampenschlamptgeschlampt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlampen
duschlamps
hien/si,hatt/etschlampt
mirschlampen
dirschlampt
sischlampen
Pass compos
echhugeschlampt
duhuesgeschlampt
hien/si,hatt/ethuetgeschlampt
mirhugeschlampt
dirhuttgeschlampt
sihugeschlampt
Plus-que-parfait
echhatgeschlampt
duhasgeschlampt
hien/si,hatt/ethatgeschlampt
mirhategeschlampt
dirhatgeschlampt
sihategeschlampt
Futur I
echwäert schlampen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlampt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlampen
dugéifsschlampen
hien/si,hatt/etgéifschlampen
mirgéifeschlampen
dirgéiftschlampen
sigéifeschlampen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschlampt
duhssgeschlampt
hien/si,hatt/ethttgeschlampt
mirhättegeschlampt
dirhttgeschlampt
sihättegeschlampt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlamp!
Plurielschlampt!
geschlampt
schlampen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verschlampen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles