E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlÚck-en schlucken (D)avaler (F)
Stammformen schlÚck-enschlÚck-tge-schlÚck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
PrÚsent
echschlÚck-en
duschlÚck-s
hien/si,hatt/etschlÚck-t
mirschlÚck-en
dirschlÚck-t
sischlÚck-en
PassÚ composÚ
echhuge-schlÚck-t
duhuesge-schlÚck-t
hien/si,hatt/ethuetge-schlÚck-t
mirhuge-schlÚck-t
dirhuttge-schlÚck-t
sihuge-schlÚck-t
Plus-que-parfait
echhatge-schlÚck-t
duhasge-schlÚck-t
hien/si,hatt/ethatge-schlÚck-t
mirhatege-schlÚck-t
dirhatge-schlÚck-t
sihatege-schlÚck-t
Futur I
echwäert schlÚck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schlÚck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlÚck-en
dugéifsschlÚck-en
hien/si,hatt/etgéifschlÚck-en
mirgéifeschlÚck-en
dirgéiftschlÚck-en
sigéifeschlÚck-en
Conditionnel PassÚ composÚ
echhńttge-schlÚck-t
duhńssge-schlÚck-t
hien/si,hatt/ethńttge-schlÚck-t
mirhättege-schlÚck-t
dirhńttge-schlÚck-t
sihättege-schlÚck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierschlÚck!
PlurielschlÚck-t!
ge-schlÚck-t
schlÚck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlÚck-enofschlÚck-enverschlÚck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles